Autonomiczna klimatyzacja i wentylacja polega na systemie wentylacji i klimatyzacji dla budynków mieszkalnych zasilanych na bazie odnawialnych źródeł energii.

Źródłem darmowego i czystego prądu w systemie może być system ogrodzenia fotowoltaicznego. Koncepcja opracowana jest dla użytkowników indywidualnych, posiadaczy domów (lub innych obiektów) umożliwiających zainstalowanie zintegrowanego systemu autonomicznej klimatyzacji. W przyszłości usługa ma być świadczona również klientom B2B.

Autonomiczna klimatyzacja i wentylacja – otoczenie rynkowe

Zużycie prądu przez klimatyzację jest zależne przede wszystkim od mocy urządzenia oraz tego, ile godzin dziennie pracuje. Na ogół jednak klimatyzatory uznawane są za urządzenia energochłonne, a przez to drogie w eksploatacji. 

System autonomicznej klimatyzacji i wentylacji zasilanej dzięki odnawialnym źródłom energii jak słońce jest więc konkurencyjnym produktem do standardowych urządzeń. Autonomiczny system doskonale wpisuje się w trend budowy domów autonomicznych, zbilansowanych energetycznie.

Segment klimatyzacji jak wskazują badania jest obszarem jeszcze mocno nienasyconym, ze względu na stosunkowo niedawną popularyzację. Szacuje się, że w najbliższych latach będzie się dynamicznie rozwijał. Urządzenia do klimatyzacji są coraz bardziej popularne nie tylko wśród klientów B2B, ale i wśród indywidualnych użytkowników.

Duża konkurencyjność rynku HVAC zmusza producentów i usługodawców do proponowania coraz bardziej kompleksowych i energooszczędnych rozwiązań, które zapewnią komfort termiczny bez względu na zewnętrzne warunki atmosferyczne. Autonomiczny system klimatyzacji jest czymś niszowym i ma szansę zaistnieć na rynku dzięki technologii wydajnej energetycznie.